РАЗЯСНЕНИЯ ПО ПРИЕМ ОТ 21.08.2020Г. ПО МЯРКА „ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ И КОНВЕРСИЯ НА ЛОЗЯ“ ОТ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ЛОЗАРО-ВИНАРСКИЯ СЕКТОР ЗА ПЕРИОДА 2019 – 2023Г.

ДО МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ

ГР. СОФИЯ, БУЛ. „ХРИСТО БОТЕВ“ №55

edelovodstvo@mzh.government.bg

ОТНОСНО: РАЗЯСНЕНИЯ ПО ПРИЕМ ОТ 21.08.2020Г. ПО  МЯРКА „ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ И КОНВЕРСИЯ НА ЛОЗЯ“ ОТ НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА ЛОЗАРО-ВИНАРСКИЯ СЕКТОР ЗА ПЕРИОДА 2019 – 2023Г.

Г-ЖО МИНИСТЪР,

На 17.07.2020 в Държавен вестник беше публикувано изменение на Наредба № 6 от 26 октомври 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023г.(Наредба)

На 06.08.2020г. ДФЗ публикува заповед № 03-РД/2388 за прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ от Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023г. Срокът за прием на заявление е от 24.08.2020г. до 31.08.2020г.

Във връзка с краткия срок за подготовка за кандидатстване за посочения прием и неясноти във връзка с подготовка на документите за това моля да получа Вашите разяснения по следните въпроси:

  1. Кандидатите следва ли задължително да заявяват авансово плащане в своето заявление за предоставяне на финансова помощ по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя”?
  2. Крайният срок за изпълнение на дейностите по точка III от заповедта за финансовата година 2021 до 15.10.2021г. ли е или следва да се спази срока по чл. 17, ал. 1 от Наредбата- до 31.07.2021г.?
  3. Крайният срок за изпълнение на дейностите по точка III от заповедта за финансовата година 2022 до 15.10.2022г. ли е или следва да се спази срока по чл. 17, ал. 1 от Наредбата- до 31.07.2022г.?
  4. Технологична карта по чл. 12, ал. 2 със следното минимално съдържание ли следва да бъде, защото е премахнато условие „по образец“ и всеки кандидат може не еднозначно да тълкува какво следва да съдържа:
    1. Наименование на дейността
    1. Описание на операцията
    1. Мярка
    1. Количество
    1. Ед. цена без ДДС
    1. Ст-ст без ДДС
  5. При констатиране на неизчерпателно изброяване в предходната точка на изискуемата информация в технологичната карта моля да опишете подробно липсващата такава.
  6. В чл. 12, ал. 2, точка 1 е записано„…технологична карта, която включва операциите от приложение № 1“. Моля да получа разяснение при липса на образец на технологична карта кандидатът длъжен ли е да включи всички операции за дейността спрямо приложение №1 и да посочи количество и ед.цена с 0.00лв(нула лева) или може да включи само операциите от приложение №1, които ще изпълнява?
  7. Задължен ли е кандидата да описва в технологичната карта операции, за които няма да иска подпомагане и които не отговарят на технологията и съдържанието на приложение №1?
  8. Ако задължението по предходната точка е задължително за включване и на операции, за които няма да се предостави подпомагане, но кандидата не ги включи в технологичната карта какви последствия ще има за него тяхното констатиране при проверка на място след изпълнение на проекта и спрямо кои правни норми от Наредбата ще се приложат те?
  9. Кандидатът трябва ли да доказва пред ДФЗ начина на връчване на запитването за оферта и ако да- как следва да се изпълни това задължение?
  10. В чл. 12, ал. 2, точка 7 е описано минимално съдържание на всяка една от трите съпоставими оферти:
    – наименование на оферента,
    – срока на валидност на офертата,
    – датата на издаване на офертата,
    – подпис и- печат на оферента,
    – цена в левове или евро с
    – посочен ДДС),
    като в запитването за оферта по образец на приложение № 5 се поставя различно изискване за съдържание на офертата
    – 1. Наименование и адрес на оферента (когато оферентите са местни лица, следва да са вписани в търговския регистър към Агенцията по вписванията; в случай на оференти чуждестранни лица следва да представят документ за правосубектност съгласно националното им законодателство);
    – 2. Срок на изпълнение на разходите;
    – 3. Дата на издаване на офертата;
    – 4. Подпис и печат на оферента (за физически лица подпечатването не е задължително);
    – 5. Подробна техническа спецификация на дейностите;
    – 6. Цена в левове или в евро с описан ДДС).
    Моля да получа разяснения за следното:
    1. Трябва ли да се посочва адрес на оферента?
    1. Задължително ли е оферентите да са вписани в търговския регистър към Агенцията по вписванията, а ако са чуждестранни лица следва да представят документ за правосубектност съгласно националното им законодателство? В тази връзка има противоречие между точка 1 и точка 4 на запитването- по точка 1 не е възможно да има оферент физическо лице, а по точка 4 при оферент физическо лице не се изисква печат.
    1. Трябва ли да се посочи срок за изпълнение на разходите? Ако да- като дата или като срок в месеци следва да се посочи?
    1. Трябва ли да се посочи срока на валидност на офертата? Ако да- спрямо какво условие по Наредбата оферента трябва да се съобрази при определяне на този срок на валидност, както и като дата или като брой месеци следва да се посочи?
    1. Под „Подробна техническа спецификация на дейностите“ следва ли да се разбира предложеното по- горе минимално съдържание по точка 4?
    1. Какво следва да се разбира по посочен/описан ДДС- % на ДДС или ст-ст на ДДС?
    1. При посочена цена в EUR оферента задължава ли се да посочи приложим валутен курс или трябва задължително да посочи 1.95583лв/EUR?
    1. Ако кандидата не разполага с официална бланка как следва да изпълни задължението по запитване за оферта- какво минимално съдържание следва да съдържа тази бланка?
  11. В чл. 12, ал. 2, точка 7 от Наредбата се изиска офертите да са „съпоставими независими“. В § 1, точка 41 от Наредбата е записано „“Съпоставими оферти“ са оферти, които отговарят на запитването за оферта на кандидата за предоставяне на финансова помощ, представени са от оференти, притежаващи опит в реализирането на идентични и/или сходни дейности, и съдържат количествено-стойностна разбивка на разходите.“. Моля да получа разяснение условието за „идентични и/или сходни“ спрямо дейност от приложение №1 следва да е изпълнено или спрямо всяка една от операциите за дейността?
  12. Кандидатът има ли задължение да изпълни операции по технологичната карта с оферент, който е оферирал най- ниска цена за дадена операция и от този оферент да получи фактура и да подпише приемо- предавателен протокол във връзка с отчитане на проекта?
  13. В чл. 13, ал. 11, точка 5 е записано „е изпратено запитване за потвърждаване достоверността на представените оферти по чл. 12, ал. 2, т. 7 – със срока за получаване на отговор от съответния оферент.“. Ако оферентът не потвърди офертата в срока, поради негово право на това, какви задължение възникват спрямо кандидата за да продължи разглеждане на заявлението му за подпомагане?
  14. Ако по предходната точка кандидата има задължение за това:
    1. Как следва да постъпи при избор на изпълнител между повече от един оферент, които са дали еднаква цена за операция? Как следва да се уточни от кандидата пред ДФЗ кой е избрания оферент;
    1. Как следва да постъпи при оферент, на който срока на валидност на офертата е изтекъл и  отказва да изпълни операциите по нея по оферираните цени? Каква процедура след одобрение и подписан договор с ДФЗ трябва да се приложи?
  15. Одобрен кандидат по мярката как ще бъде информирам за одобрената финансова помощ по представена технологична карта:
    1. финансова помощ по всяка операция в технологичната карта или
    1. финансова помощ за дейност в технологичната карта
    1. обща сума на финансовата помощ за всички дейности по технологичната карта?

Отговор на МЗХГ:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.